Странице

среда, 17. јануар 2018.

Одлагање заказане конференције за штампу за 23.1.2018. године у 11 сати ток кампање Ставимо тачку на пљачку

УДРУЖЕЊЕ СИНДИКАТА ПЕНЗИОНИСАНИХ
ВОЈНИХ ЛИЦА СРБИЈЕ
Ул. Дечанска 14, Београд
Тел. 064 0618542, 064 2354113,
Е-mail: uspvls.beograd@gmail.com
Број 16/18
17.1.2018. године

Саопштење: Одлагање заказане конференције за штампу за 23.1.2018. године у 11 сати ток кампање Ставимо тачку на пљачку
Због присуства најављених учесника конференције на сахрани убијеног Оливера Ивановића исту одлажемо за 23.1.2018. године у 11 сати.
Молимо вас да информације из најаве конференције о кампањи Ставимо тачку на пљачку и тако нам помогнете.
У удружењу синдиката пензионисаих војних лица Србије смо после три године од доношења и примене закона о смањењу и обустављању редовног усклађивања пензија схватили да закони и нису донети да би се обезбедила финансијака стабилност државе него пре свега да се:
- Припреми реформа пензионог система у којем држава неће бити гарант стечених права по основу уплата у фонд ПИО,
- Обезбеди већи профит послодавцима и инвеститорима по основу мањег издвајања запослених за ПИО,
- Прикрије неспособност актуелне власти да озбиљно и стручно управља државом,
- Поделом пензионера на богате и сиромашне и манипулацијом смањењем и повећањима пензија, обезбеде гласачи за опстајање актуелне коалиције на власти.
У том смислу је извршено и подржављење управљања фондом ПИО тако да уместо представника запослених и пензионера њиме већински управљају представници актуелне власти.
Сва удружења пензионера под патронатом странака у власти су подршком донетим законима издала пензионере у октобру 2014. године . Иако су донетим законима угрожена и права будућих пензионера синдикати запослених нису реаговали.
После истека 3 године од доношења Закона закључили смо да Уставни суд одлаже оцењивање уставности Закона, ради спречавања обраћањa мећународним правним инстиуцијама, јер да је Закон уставан, они би то сигурно брзо саопштили.
У свему неморално и непрофесионално учествују и медији са националном покривеношћу који редовно обезбеђују медијски простор манипулативним изјавама политичара у вези са пензијама. Посебно нас вређају изјаве политичара у којима нам захваљују на разумевању и подршци наводних реформи и манипулације о наводном враћању пензија на претходни ниво повећањима која нису довољна ни са праћење раста цена.
Због правосудног система у којем не може бити повраћаја неисплаћених пензија без одлука парничних судова, могућнм изменама Закона ПИО на штету остварених права а вођени негативним искуством војних пензионера у којем су нам судови без основа судили застаревања за потраживања по основу пензија, старија од три године, покренули смо кампању „Ставимо тачку на пљачку“. Позвали смо оштећене пензионере да тачку ставимо заједно јер овим законима неуставно, неморално пљачкају и манипулишу због тога што није било потребног отпора политици манипулација и бахатог смањења пензија.
У кампањи информишемо оштећене пензионере о размерама пљачке и убеђујемо их да се боре за своју имовину, за поштовање устава, закона и морала.
Покренутим поступцима намећемо расправу у друштву о томе када и како ће се завршити пљачка пензионера и расправу о реформи фонда ПИО.
У кампањи пружамо и правну помоћ оштећеним пензионерима. До сада се у кампању укључиле 22 адвокатске канцеларије. У судским поступцима све до Суда за људска права Стразбуру и Комитета за економска и социјална права у Бриселу, оштећене ће заступати адвокати без накнада до позитивног завршетка поступака. Крајњи циљ кампање је престанак важења Закона и повраћај нисплаћених делова пензије.

Масовним обраћањем Фонду ПИО на основу члана 29. и 30. Закона о ПИО за издавање Уверења о висини и начину повраћаја неисплаћених делова пензије, Државном правобранилаштву са Предлогом за мирно решење спора са државом, односно исплате неисплаћених делова пензије са каматом, покретање поступака пред парничним судовима да би се Уставни суд Србије још једном позвао да остварује функцију, односно да штити права грађана и сам Устав Србије.
Кампања има смисла јер и да се донесе одлука о стављању Закона ван снаге оштећени пензионери ће свакако морати покренути поступке за надокнаду нанете штете. Процењујемо да ће укупна штета за буџет односно пореске обвезнике бити већа него да је држава узела кредит од 800-900 милона евра под најнеповољнијим условима.
Кампањом приказујемо проблем у свој његовој величини позивамо институције и обавезујемо државу да га реши јер ће и због обавеза по поглављу 23. у преговорима са ЕУ то морати.
Планирамо организовање протеста и Народне иницијативе за стављање Закона ван снаге којима ћемо поново скренути пажњу јавности и институција у Србији на проблем.
И поред медијске блокаде кампања је наишла на изузетан одјек и према нашим подацима и проценама, филијалама фонда ПИО, захтевима се обратило преко 90 хиљада оштећених пензионера.
Кампању су прихватили: УСПС, Синдикат пензионера Независност, Савез Пензионера Војводине, огроман број општинских и струковних удружења пензионера.
Овом приликом се захваљујемо на подршци дневних листова Политике, Вечерњих новости, КаТВ, ТВ Н1, порталима Пензин и КВП Адмирал.
Обрасци се могу наћи и на ФБ страници Пензионери Србије и сајту КВП Адмирал, затражити на email: uspvls.beograd@gmail.com.

Нема коментара:

Постави коментар