aминистративни одбор Скупштине Србије одобрио је, после једночасовне оштре полемике, Мири Петровић, посланици ПУПС-а, да, поред ове, обавља и функцију вршиоца дужности директора ЈП „Пошта Србије”. За ову одлуку гласали су сви посланици владајуће коалиције, тврдећи да је она у складу са законом, док су сви опозиционари били против, указујући да је противзаконита.
Полемику је отворила Бранка Стаменковић (ДЈБ), већ код одлучивања о захтеву Соње Подунавац да, поред тога што је заменик члана Републичке изборне комисије, обавља и функцију секретара Секретаријата за инспекцијске послове Скупштине Београда.
Стаменковићева је казала да је у овом мандату парламента већ седморо људи добило дозволу за обављање дуплих функција и позвала да се престане с том праксом и да се „вратимо духу Закона о Агенцији за борбу против корупције, који каже да један човек може да обавља само једну функцију, осим у изузетним случајевима”.
Ненад Константиновић (СДС) рекао је да не би требало по аутоматизму ни давати, али ни одбијати сагласност, већ о сваком случају треба решавати појединачно. Већина се сложила са овим ставом, па је Соња Подунавац добила сагласност и власти и већег дела опозиције.
Захтев Петровићеве био је споран. Александра Јерков (ДС) рекла је да постоји више сметњи, наводећи да су „директори јавних предузећа као посланици у прилици да гласају за одлуку о давању сагласности за задуживање предузећа на чијем су челу, што је чист сукоб интереса.” Александра Јерков је казала: „Очито је ЈП ’Пошта Србије’ постало наследна фирма ПУПС-а”.
Ненад Константиновић (СДС) оценио је да је „ово скандалозно, супротно закону и против онога што су све партије у кампањи обећавале – да неће бити гомилања функција”. Константиновић је казао да се директно крши Закон о јавним предузећима, који забрањује функционерима странака да буду директори јавних предузећа, а „на сајту ПУПС-а пише да је Мира Петровић потпредседник странке”.
Александар Мартиновић (СНС), председник одбора, рекао је да је влада Петровићеву именовала за вршиоца дужности: „Биће расписан конкурс за директора, дакле, не дајемо и нећемо давати сагласност за директора, а ко ће бити директор ’Поште’, видећемо.”
Дејан Шулкић (ДСС) сматрао је да је влада могла и неког другог из „Поште” да именује, „има стручњака, а ионако нам млади људи одлазе”. Милорад Мирчић (СРС) рекао је да је СРС начелно против дуплих функција и додао: „Разлика између вршиоца дужности и директора је у томе што је в. д. стање ограниченог рока. Очито да ПУПС сматра да је то њихова наследна функција. Треба да гласамо против овога, а колегиница би могла привремено да поднесе оставку на место посланика.”
Александар Мартиновић је рекао да се ствари мистификују из дневнополитичких разлога.
Он је казао да је одбор дужан да разматра сваки захтев који му стигне, да је на члановима одбора да гласају по савести, а да коначну одлуку доноси Агенција за борбу против корупције. Мартиновић је закључио: „Ово нема никакве везе ни са моралом, ни са здравим разумом, већ с пословником и законом, које је донела власт из 2008. године. Мени је крајње неморално и супротно здравом разуму што они који су донели пословник и закон мени спочитавају што их поштујем.”
За Маринику Тепић (ЛСВ) било је спорно то што Петровићева има имунитет као посланик, а Александар Мартиновић јој је одговорио да „имунитет штити посланика, а не вршиоца дужности директора, тако да Мира Петровић неће бити заштићена имунитетом као в. д. директора”.
Нема коментара:
Постави коментар